Pomagamy naszym klientom w rozpoznaniu ich typu Enneagramu oraz odkryciu najgłębszej motywacji kierującej ich życiem.

(+48) 577 733 783

Błędna identyfikacja Twojego typu w Enneagramie

Home / Błędna identyfikacja Twojego typu w Enneagramie

Błędna identyfikacja Twojego typu w Enneagramie

BŁĘDNA IDENTYFIKACJA TYPU

ENNEAGRAMU

Wykonałeś/aś test i wciąż nie masz pewności, że wynik, który otrzymałeś/aś, jest poprawny? Zauważyłeś/aś, że dwa lub trzy wyniki zyskały dość zbliżoną punktację na skali i chciał(a)byś mieć pewność, który z nich naprawdę dominuje u Ciebie? A może zaczynasz mieć wrażenie, że ten cały Enneagram w ogóle nie jest dla Ciebie, bo nie sposób znaleźć opisu, który idealnie oddawałby to, kim jesteś? 

Jeśli masz wątpliwości lub po prostu chcesz dobrze przygotować się do pracy z Enneagramem – przeczytaj ten tekst. Podpowiemy Ci, dlaczego tak łatwo jest się pomylić identyfikując swój dominujący typ.

WYBIERZ TYP >>>

null

DZIEWIĄTKA

Rozjemca / Mediator / Osadnik
null

JEDYNKA

Reformator / Perfekcjonista / Pedant
null

DWÓJKA

Pomocnik / Dawca / Opiekun
null

TRÓJKA

Zdobywca / Człowiek czynu
null

CZWÓRKA

Indywidualista / Tragiczny romantyk / Ekscentryk
null

PIĄTKA

Śledczy / Myśliciel / Obserwator
null

SZÓSTKA

Lojalista / Adwokat diabła / Strażnik
null

SIÓDEMKA

Entuzjasta / Epikurejczyk / Fantasta
null

ÓSEMKA

Lider / Szef / Wojownik
1. Nie poznałeś/aś pełnego wachlarza Enneagramu

Zwykle, kiedy korzystamy z jakiegoś narzędzia diagnostycznego, na przykład badającego osobowość lub identyfikującego talenty, sięgamy do opisów adekwatnych do naszego wyniku. Niekoniecznie interesują nas cechy spoza naszego profilu. Uwaga – to nie przejdzie w Enneagramie. Między dziewięcioma typami istnieje całe morze różnic, ale także – wiele subtelnych podobieństw. Może zdarzyć się tak, że zbyt szybko (błędnie) zidentyfikujesz się z wybranym typem, nie poznając innego (właściwego), który z pozoru może wydawać się dość podobny, ale będą kryć się pod nim zupełnie inne przekonania, potrzeby czy motywacje. 

2. Pozostałeś/aś na powierzchni

Zwykle jesteśmy dość dobrze świadomi swoich cech i zachowań, jakie przejawiamy na co dzień. Niezwykle rzadko jednak zdarza nam się zanurkować wgłąb siebie i dostrzec to, co kryje się pod powierzchnią – nasze najgłębsze pragnienia, motywacje, przekonania czy rany z dzieciństwa. Wszystko to, co skrzętnie chowamy przed innym, a często nawet przed samymi sobą. Jednak to właśnie tam znajduje się klucz do właściwego rozpoznania naszego typu w Enneagramie. Upewnisz się w swoim wyniku nie po tym, „co” robisz czy nawet „jak” robisz, ale po tym DLACZEGO robisz to, co robisz. 

3. Nie podoba Ci się to, co odkrywasz

Owszem, każdy typ w Enneagramie ma swój wyjątkowy potencjał i wnosi do świata unikatową wartość. Jednak w Enneagramie chodzi o coś więcej – o zobaczenie człowieka w całości i obnażenie Prawdy o nim samym. Zgłębianie Enneagramu wiąże się z odsłonięciem także tego, co nieatrakcyjne, co bolesne, co wolelibyśmy zakopać i ukryć także przed sobą. Często zdarza się, że nie jesteśmy gotowi na przyjęcie tej prawdy. Wolimy odwrócić się od siebie, zamiast uznać i zaakceptować siebie w całości – takich, jakimi jesteśmy naprawdę. Podpowiadamy – im większy opór, im silniejsze emocje pojawiają się w Tobie, kiedy czytasz opis któregoś z typów, tym wyższe prawdopodobieństwo, że właśnie odkryłeś/aś, który z nich dominuje u Ciebie!

4. Patrzysz zbyt wąsko

Zdarza się, że identyfikując swój typ w Enneagramie, zawężamy swoje pole widzenia do tego, co aktualnie rozgrywa się w naszym życiu i analizujemy siebie wyłącznie z tej perspektywy. Dla poprawnego rozpoznania naszego typu to zdecydowanie za mało. Konieczne jest spojrzenie na nasze życie jako całokształt, przyjrzenie się różnym kluczowym momentom na różnych etapach dorastania – aż do chwili obecnej. Musimy zweryfikować, jakie emocje / schematy / przekonania i motywacje pojawiały się u nas w różnych momentach życia i w kontekście różnych relacji.

5. Bierzesz pod uwagę „czystą” reprezentację typu

Człowiek to skomplikowana istota, a Enneagram jest systemem o bardzo złożonej dynamice. Żaden z typów nie jest statyczny i jednolity w swojej konstrukcji intelektualno-emocjonalnej. Rzadko kiedy możemy spotkać osobę, która reprezentuje sobą wszystkie uśrednione cechy danego typu. Istnieją co najmniej 3 kierunki, w których może odchylać się każdy z typów:

  • Skrzydło, czyli Enneagramowy „sąsiad”, do którego wzorców emocjonalnych i behawioralnych mamy łatwiejszy dostęp
  • Kondycja, czyli poruszanie się na Enneagramowym kole w kierunku integracji tożsamości („pożyczanie” zdrowych cech określonego typu) lub dezintegracji tożsamości („pożyczanie” niezdrowych cech określonego typu)
  • Dojrzałość, czyli w jakim punkcie na skali od „niezdrowej”, przez „przeciętną”, aż po „zdrową” tożsamość znajduje się dana osoba – przy czym skala ta jest płynna i może przesuwać się w obu kierunkach, w zależności od sytuacji i doświadczeń w danym momencie życia.
6. Rozpoznawanie Enneagramu jest procesem

Identyfikacja typu w Enneagramie jest sztuką, wymagającą doświadczenia, wiedzy i wysokiej samoświadomości. Naturalnie, osoby gotowe i autentycznie poszukujące prawdy o sobie z dużym prawdopodobieństwem trafnie określą swój typ samodzielnie, zgłębiając filozofię Enneagramu. Jeśli jednak masz poczucie, że nie jesteś do końca pewien/pewna, potrzebujesz upewnić się w swojej diagnozie lub chciał(a)byś przedyskutować wynik – zapraszamy na konsultację.